טיפול התנהגותי וקוגניטיבי בשיטת

פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, מספקת פתרונות למגוון רחב של מצוקות. השיטה מתמקדת בפתרון הבעיה של המטופל בהווה ובעשיית שינוי שמוביל ליצירת עתיד טוב יותר עבורו. אנשים רבים מאמינים שרגשות מכאיבים נגרמים על ידי חוויות נשכחות, ושהדרך היחידה להקל על הרגשות כאלה היא, לעבור אנליזה ארוכה וקשה, שתעקור מן השורש זיכרונות ואסוציאציות בלתי מודעים.

אין ספק שיש קשר מסוים בין העבר הרחוק שלכם , לבין רגשות מכאיבים בהווה. אולם, מטפלים קוגניטיביים – התנהגותיים מודרניים גילו מקור מידי ונגיש הרבה יותר של רגשות – צורת החשיבה הנוכחית שלכם. במחקרים רבים נמצא שוב ושוב שהרגשות המכאיבים ביותר, מופעים מיד לאחר מחשבה מפרשת מסוג כלשהו.

ישנם מקרים רבים בהם מחשבות, דרכי התנהגות ופתרון בעיות שהתפתחו במהלך החיים וכבר אינן רלוונטיות – הופכות למגבלה בהווה. הרציונל של הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי מבוסס על הבנת התהליך במסגרתו התפתחה הבעיה, והאופן שבו היא משמרת את עצמה.

במהלך הטיפול, המטופל יכיר מצד אחד את אופי הבעיה, מהלכה והתפתחותה. מצד שני הוא ילמד כיצד לחולל את השינוי הנדרש בחשיבה שלו, במערכת האמונות שלו ובהתנהגותו, על מנת להפחית את המצוקה הרגשית אותה הוא חווה.

מהלך הטיפול – הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מתבצע במהלך 14-10 מפגשים של מטופל ומטפל, והא מבוסס על יחסי אמון ושיתוף פעולה ביניהם. הטיפול פועל הן בשלב ההתקדמות להחלמה וכן לאחר השגתה. בדרך להחלמה הוא מקל על הסבל של המטופל ע”י הפחתת הסימפטומים, פתרון בעיות עכשוויות ולימוד כישורים ספציפיים שיסייעו להתמודדות עם הבעיה. לאחר ההחלמה, הטיפול מסייע לשמר את ההבראה שהושגה, ולקבע את ההתנהגויות החדשות שנרכשו.

Nely Ziv Rehabilitation and Treatment
דילוג לתוכן